Menu

Home

The Finchley Manor Annual Squash Tournament runs during April / May at Finchley Manor Tennis Squash & Health Club. The 2014 finals will be held on 24 May. Presentation of trophies will take place immediately after the final event of the day.




See Notes tab for court times & for dates of Preliminary Rounds.

Here are the Tournament Dates for your diary...

TournamentKnockout
Round 1
Knockout
Round 2
Quarter
Finals
Semi
Finals
Finals
Name KO Rnd 1 KO Rnd 2 Q-Finals S-Finals Finals
MENS OPEN 1st May 8th May 15th May 21st May 24th May
OPEN PLATE 6th May 7th May 13th May 21st May 24th May
VETERANS 6th May 8th May 14th May 20th May 24th May
VINTAGE ~O~ 30th April 12th May 19th May 24th May
LADIES OPEN ~O~ 12th May 15th May 20th May 24th May
Please be sure to check back regularly for any last minute changes to scheduling.

A match can only be rescheduled with the permission of the instigators opponent, if permission to change is refused, the match must be played as scheduled or the instigator will concede.

If anyone plays a game away from the scheduled courts they must email the organisers with the details before they play.

If you have any questions or need more information about this event please email us at This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. .

MENS OPEN

Tournament won by D. Enaholo

K.O. Round 1 K.O. Round 2 Quarter-Finals Semi-Finals Final
To be held on...
1st May
To be held on...
8th May
To be held on...
15th May
To be held on...
21st May
To be held on...
24th May
D. Enaholo D. Enaholo D. Enaholo D. Enaholo D. Enaholo
Y. Caspi
T. Mackenzie T. Mackenzie
J. Hallums
T. Taylor T. Taylor T. Holas
Z. Rehman
S. Tebb T. Holas
T. Holas
S. Fisher S. Fisher S. Fisher N. James
J. Gross
P. Mathur R. Prior
R. Prior
N. Thompson N. Thompson N. James
R. Mace
T. Maison N. James
N. James
L. Cannistraci L. Cannistraci L. Cannistraci L. Cannistraci A. Taylor
A. Kearns
T. Binnie N. Leach
N. Leach
F. Khan F. Khan R. Brandenburger
M. Plows
S. Leeke R. Brandenburger
R. Brandenburger
D. Spalding A. McKenzie-Hickson P. Nurick A. Taylor
A. McKenzie-Hickson
P. Nurick P. Nurick
K. Silver
M. Ryder M. Ryder A. Taylor
O. Panagiotopoulos
T. Sirry A. Taylor
A. Taylor

OPEN PLATE

Tournament won by W. Ng-See-Quan

K.O. Round 1 K.O. Round 2 Quarter-Finals Semi-Finals Final
To be held on...
6th May
To be held on...
7th May
To be held on...
13th May
To be held on...
21st May
To be held on...
24th May
M. Dynan M. Dynan M. Dynan Z. Bawany W. Ng-See-Quan
Bye
Bye Bye
Bye
B. Kay B. Kay Z. Bawany
Bye
Bye Z. Bawany
Z. Bawany
W. Ng-See-Quan W. Ng-See-Quan W. Ng-See-Quan W. Ng-See-Quan
Bye
Bye C. Mayer
C. Mayer
R. Searby R. Searby P. Chrysaphiades
Bye
Bye P. Chrysaphiades
P. Chrysaphiades
L. Hodge L. Hodge L. Hodge L. Hodge P. Hensman
Bye
Bye R. Grethe
R. Grethe
J. Middleton J. Middleton M. Jenkins
Bye
Bye M. Jenkins
M. Jenkins
K. Jordan K. Jordan K. Jordan P. Hensman
Bye
Bye R. Savva
R. Savva
P. Hensman P. Hensman P. Hensman
Bye
Bye P. Christou
P. Christou

VETERANS

Tournament won by B. Mounter

K.O. Round 1 K.O. Round 2 Quarter-Finals Semi-Finals Final
To be held on...
6th May
To be held on...
8th May
To be held on...
14th May
To be held on...
20th May
To be held on...
24th May
B. Mounter B. Mounter B. Mounter B. Mounter B. Mounter
Bye
T. Maison S. Leeke
S. Leeke
G. Rooke G. Rooke G. Rooke
P. Chrysaphiades
M. Tailor N. Leach
N. Leach
F. Khan F. Khan F. Khan T. Holas
R. Savva
T. Sirry P. Stern
P. Stern
D. Cannon D. Cannon T. Holas
K. Jordan
P. Mathur T. Holas
T. Holas
T. Taylor T. Taylor T. Taylor T. Taylor T. Taylor
Bye
R. Searby P. Davison
P. Davison
B. Cade R. Mace K. Silver
R. Mace
P. Hensman K. Silver
K. Silver
J. Hallums P. Creagh A. Kearns N. James
P. Creagh
B. Kay A. Kearns
A. Kearns
Z. Rehman Z. Rehman N. James
C. Maher
Bye N. James
N. James

VINTAGE

Tournament won by T. Taylor

K.O. Round 1 K.O. Round 2 Quarter-Finals Semi-Finals Final
To be held on...
~O~
To be held on...
30th April
To be held on...
12th May
To be held on...
19th May
To be held on...
24th May
T. Taylor T. Taylor T. Taylor T. Taylor T. Taylor
Bye
Bye Bye
Bye
M. Tailor M. Tailor S. Leeke
Bye
Bye S. Leeke
S. Leeke
P. Creagh P. Creagh P. Davison B. Cade
Bye
Bye P. Davison
P. Davison
I. Gold I. Gold B. Cade
Bye
Bye B. Cade
B. Cade
P. Stern P. Stern P. Stern P. Hensman Z. Rehman
Bye
Bye Bye
Bye
P. Hensman P. Hensman P. Hensman
Bye
Bye B. Kay
B. Kay
R. Savva R. Savva R. Mace Z. Rehman
Bye
Bye R. Mace
R. Mace
Bye Bye Z. Rehman
Bye
Bye Z. Rehman
Z. Rehman

LADIES OPEN

Tournament won by T. Binnie

K.O. Round 1 K.O. Round 2 Quarter-Finals Semi-Finals Final
To be held on...
~O~
To be held on...
12th May
To be held on...
15th May
To be held on...
20th May
To be held on...
24th May
T. Binnie T. Binnie T. Binnie T. Binnie T. Binnie
Bye
Bye Bye
Bye
Bye Bye G. Hill
Bye
Bye G. Hill
G. Hill
S. Sochor S. Sochor S. Sochor J. Harris
Bye
Bye Bye
Bye
Bye Bye J. Harris
Bye
Bye J. Harris
J. Harris
N. Harrison N. Harrison N. Harrison N. Harrison J. Williams
Bye
Bye Bye
Bye
Bye Bye M. Challis
Bye
Bye M. Challis
M. Challis
Y. Brown Y. Brown Y. Brown J. Williams
Bye
Bye W. Prior
W. Prior
Bye Bye J. Williams
Bye
Bye J. Williams
J. Williams

Notes

 

 

Please scroll down to see the other Draws & Courts Schedule.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2545 views since 01/01/2014!

Click for Court Bookings